HYDROŻEL - 10 kg
  • -5%
274,08 zł-5%288,51 zł
Nawóż Pod Trawniki 10kg
  • -5%
123,41 zł-5%129,90 zł
Nawóż Pod Trawniki 5kg
  • -10%
67,41 zł-10%74,90 zł
OBORNIK GRANULOWANY BYDLĘCY - 10L
  • -5%
55,96 zł-5%58,90 zł
LILIA Azjatycka Yellow County 16-024
  • -50%
  • Nowy
25,07 zł-50%50,14 zł
Cebulki lilii - drzewiastych, ogrodowych i azjatyckich | Szkółka roślin Flowers Polska

Lilie

Lilie to efektowne rośliny, które są w stanie upiększyć każdy ogród. Ich składająca się z sześciu liści korona może mienić się wieloma kolorami. Jest to roślina, która zdecydowanie upiększy każdy ogród. Uprawiane już w starożytności, przez Greków utożsamiane były z Herą, dla chrześcijan stały się symbolem niewinności i zmartwychwstania.

Mnogość ich odmian sprawia, że bardzo łatwo można „dopasować” je do każdego ogrodu, balkonu lub parapetu. Ze względu na swój okazały wygląd (prócz wspaniałego kwiatostanu, również kilkadziesiąt centymetrów wysokości) najlepiej umieścić je w dominującym miejscu pomiędzy niższą roślinnością. Wspaniale skomponują się z krzewami o soczyście zielonych kolorach, a w pewnych przypadkach uświetnią również wygląd naszego skalniaka. Ich piękne ubarwienie nie bierze się znikąd. Do rozkwitu wymagają żyznej gleby z umiarkowaną ilością wody – nie może jej być zbyt dużo! Ziemia powinna być lekko wilgotna i mieć odczyn kwaśny.

Zakupione cebulki lilii należy posadzić natychmiast. Zasuszone lub z widocznymi innymi oznakami starości mogą być niezdolne do kwitnienia. Cebule lilii sadzimy w dołku o głębokości około piętnastu centymetrów. Zapewni to optymalne nawodnienie. Pomiędzy poszczególnymi sadzonkami należy zachować mniej więcej piętnaście centymetrów przerwy. Jeśli chodzi o termin sadzenia, cebulki lilii zazwyczaj umieszcza się w ziemi między kwietniem a majem, choć z niektórymi odmianami można to zrobić około miesiąca wcześniej.

Dostępne są również odmiany późniejsze, sadzone jesienią (do połowy października), jednakże w ich przypadku konieczne jest dodatkowe „ocieplanie” korą, gdyż cebule lilii potrzebują czasu na zakorzenienie się. Lilie azjatyckie mogą po takim zabiegu przetrwać w glebie całą zimę. Lilie to również wdzięczne rośliny doniczkowe. Ze względu na wymóg dość głębokiego umieszczenia w ziemi potrzebna jest im tylko nieco większa doniczka.

Niektóre gatunki roślin cieszą się szczególnym uznaniem hodowców — zwłaszcza te o pięknych, kolorowych i majestatycznych kwiatach. Dzięki wykorzystaniu tak majestatycznych roślin można z łatwością stworzyć efektowną rabatę ogrodową. Jednym z najprostszych sposobów na wzbogacenie zielonych przestrzeni jest sięgnięcie po cebule lilii drzewiastych i azjatyckich, które można znaleźć w ofercie sklepu Flowers Polska.

Cebulki lilii ogrodowych – jak je dobierać?

Ten piękny i szlachetny kwiat występuje w około 75 gatunkach, a każdy z nich cechuje unikalny wygląd. Doskonale prezentują się zarówno w jednolitych rabatach, jak i przy połączeniu kilku rodzajów. Cebulki lilii ogrodowych można podzielić na kilka odmian:

  • drzewiaste, które wyróżniają się przede wszystkim wysokimi łodygami, które sięgają nawet 250 cm,
  • azjatyckie – rozpoznawalne przede wszystkim ze względu na soczyste kolory kwiatów i liści oraz subtelny zapach, który czyni je idealnymi roślinami bukietowymi,
  • orientalne – o wyjątkowo dużych kwiatach i bardzo intensywnym aromacie.

Te rośliny ogrodowe należą do wielosezonowych bylin, które nie lubią przesadzania. W klimacie umiarkowanym bezpiecznym wyborem będzie lilia drzewiasta lub azjatycka. Cebulki dobrze znoszą również chłodniejsze pory roku, dzięki czemu mogą pozostać na zewnątrz przy odpowiednim zabezpieczeniu. Gatunki orientalne są znacznie bardziej wrażliwe i będą wymagać umieszczenia w donicach na zimę.

Ogród pełen lilii – efektowny wygląd, małe nakłady pracy

Niezaprzeczalną zasadą tego majestatycznego gatunku jest prostota jego uprawy. Aby lilia drzewiasta lub azjatycka mogła się rozwijać, cebulka musi być umieszczona dość głęboko — około 15 centymetrów pod powierzchnią gruntu. Dzięki takiemu zabiegowi rośliny dobrze znoszą ogrodowe warunki przez całą zimę, a regularne podlewanie i nawożenie sprawia, że rozwijają się szybko i pięknie rozkwitają. Kwiaty mają duże rozmiary i niezwykle intensywne kolory, takie jak żółty, różowy, a nawet ciemnofioletowy, a odmiany tygrysie o nakrapianych płatkach nadają ogrodom egzotycznego wyglądu.

Błąd 404. Strony nie znaleziono

Przepraszamy za niedogodności.

Wyszukaj ponownie to co szukasz